26Bře

Vláknový laser je technologie, kterou lze použít k pozoruhodně flexibilnímu a cenově výhodnému značení plastových dílů. Na výrobek lze trvale vyznačit všechny potřebné informace o výrobním řetězci. Také ve společnosti TactoTek nahradilo laserové značení tradičnější metody, jako jsou etikety a inkoustové tiskárny.

Technologická společnost TactoTek bude v budoucnu laserové značení využívat ke značení výrobků ještě více. Společnost investovala do vláknového laseru Cajo Hercules Multimark™, který vyhovuje mnoha potřebám.

Společnost TactoTek je průkopníkem v oblasti konstrukční elektroniky. Přední společnost, jejíž inovativní výrobní technologie je licencována společnostem po celém světě. Společnost TactoTek vyvinula technologii IMSE®, což je zkratka pro Injection Molded Structural Electronics. Pomocí této technologie jsou tištěná elektronika a komponenty umístěny uvnitř vstřikované plastové struktury. Hotový trojrozměrný kus má různé přepínače, osvětlené ikony a řešení související s okolním osvětlením.

„Jednoduše je lze nazvat chytrými povrchy. Když je elektronika odlita přímo uvnitř plastu, je struktura lehčí, menší a tenčí,“ říká výrobní ředitel společnosti TactoTek Hannu Tiainen.

Podívejte se na videokteré představuje schopnost účinných laserových značicích systémů Cajo rychle vytvářet označení výrobků, které jasně vynikne i na průhledném plastovém materiálu.

Chytré povrchy navržené společností Tactotek lze instalovat například do automobilů, domácí elektroniky a moderních interiérů. Jako společnost, která předběhla svou dobu, staví TactoTek životní prostředí a udržitelnost do centra všech svých aktivit.

„Lehký výrobek, který dosáhl konce svého životního cyklu, lze stoprocentně recyklovat,“ říká Tiainen.

Technologická řešení vyráběná technologií IMSE® spotřebují výrazně méně plastu a také produkují méně skleníkových emisí než tradiční podobná řešení. Kromě toho se při výrobě produktů využívá již existující průmysl.

„Zde v Oulu se zabýváme vývojem výrobků, různými prototypy a experimentálními malými sériemi pro výzkumné účely, ale v budoucnu také určitou sériovou výrobou. Naším cílem je však prodávat licence provozovatelům, kteří již mají potřebné vybavení nebo si je mohou snadno zajistit malými dodatečnými akvizicemi,“ říká Tiainen.

Jinými slovy, společnost TactoTek vyvíjí výrobní technologie a prodává licence na návrh a výrobu výrobků a potřebné know-how předává své zákaznické společnosti prostřednictvím školení. Tyto pracovní fáze se označují jako IMSE® design a IMSE® builder.

„Naše práce se řídí zcela jinými principy než v jiných konstrukcích elektroniky nebo mechaniky. Disponujeme rozsáhlými zkušenostmi a neustále sbíráme další data a informace, studujeme různé materiály a hledáme další materiály, které jsou s nimi nejlépe kompatibilní,“ vysvětluje Tiainen.

Vstupte do systému Cajo Hercules Multimark™ – vláknový laser zajišťuje, že informace o výrobním řetězci jsou vždy dostupné jak pro společnost, tak pro zákazníka

Společnost Cajo Technologies, partner podobně ekologicky smýšlející společnosti, sdílí stejné hodnoty jako TactoTek. Udržitelné laserové značkovací systémy společnosti Cajo představují ekologičtější alternativu k tradičnějším metodám značení, jako jsou inkoustové tiskárny a etikety. Spolupráce mezi oběma společnostmi začala na pevných základech předchozích dobrých zkušeností.

„Nacházeli jsme se velmi blízko sebe. Jako sousedé jsme dlouho hledali synergii a přemýšleli, jak bychom si mohli vzájemně pomoci,“ vzpomíná výrobní ředitel Tiainen.

Plán společnosti TactoTek spočíval v kombinaci dvou procesů pomocí laseru: značení plastového materiálu a řezání plastového materiálu. Nicméně ještě během plánování, co pořídit, se od funkce řezání upustilo a k potřebě se přistoupilo z univerzálnějšího hlediska. Nakonec byl společnosti TactoTek dodán systém Cajo Hercules Multimark™, který umožňuje vytvářet značení s vysokou kvalitou, svižností a snadnou úpravou. Laser lze používat mimořádně všestranně pro různé účely a z hlediska životnosti se jedná o jeden z nejdéle fungujících značicích strojů na trhu.

„Všechny kusy jsou změřeny a označeny. Pro nás i naše zákazníky je velmi důležité, aby byly k dispozici informace o cestě výrobku výrobním řetězcem. Se současným vláknovým laserem můžeme kromě značení provádět i různé dekorace, tedy ozdobné povrchy. Kromě toho laser umožňuje mimo jiné odstraňování materiálu z určité oblasti a ztenčování, které provádíme pro výzkumné účely,“ vyjmenovává Tiainen.

Výrobní koordinátor společnosti TactoTek Harri Kähkönen používá při své práci flexibilní software CajoSuite™, který umožňuje snadný návrh přesného a trvalého značení výrobků. Tyto návrhy pak lze nákladově efektivně vytvářet pomocí komplexních řešení laserového značení společnosti Cajo.

Podpora dodavatele stroje je ve zvláštních situacích výborně dostupná

Když bylo rozhodnuto o správném typu laserového systému, pokračoval projekt nákupu a nakonec byl systém připraven k dodání společností Cajo společnosti TactoTek. Zaměstnanci společnosti TactoTek byli vyškoleni k obsluze laseru a jeho provoz se stal rutinní součástí každodenních činností společnosti. Laserový značicí systém fungoval dobře a ve zvláštních situacích byla výborně dostupná podpora.

„Když jsme zaznamenali nějaké problémy, podpora, které se nám dostalo, byla vždy rychlá a dobrá. Byli jsme opravdu spokojeni s tím, jak společnost Cajo vždy okamžitě jednala, když to situace vyžadovala,“ pochvaluje si Tiainen a pokračuje: „Celkově je naše spolupráce úzká a hluboká. Oba jsme aktivní a máme vůli spolupráci prohlubovat.“

Společnosti TactoTek a Cajo Technologies proto budou spolupracovat i nadále. Až se bude v Oulu v budoucnu vyrábět i sériově, zvýší se i objem značení a zpracování materiálu.

„Laserové značení budeme v budoucnu využívat ve stále větší míře. V budoucích projektech a snahách je potřeba značení a společnost Cajo je pro nás vždy reálnou možností,“ říká Tiainen.