26Bře

Společnost Aker Solutions již dříve používala laserový značkovací systém s jedním 100W laserovým zdrojem. Problémem však bylo, že značení probíhalo pouze na jedné straně kabelu. To v podstatě znamenalo, že když se kabel na mořském dně převaloval, značení se stalo neviditelným. Společnost Cajo rychle zareagovala na potřebu zákazníka a navrhla speciální řešení pro značení trubek a kabelů, které umožňuje značení každých 120 stupňů kolem kabelu.

Společnost Aker Solutions je celosvětovým poskytovatelem produktů, systémů a služeb pro ropný a plynárenský průmysl. Jedním z jejich hlavních produktů jsou podmořské kabelové svazky, což jsou kabely nebo hadice, které propojují povrchová a podmořská ropná a plynová zařízení pro řízení, napájení nebo vytápění. Poskytují elektrické a optické signály, elektrickou energii a hydraulické a chemické vstřikovací kapaliny do podmořské jednotky. Mohou také napájet podmořské posilování a kompresi a zajišťovat ohřev průtočného potrubí, aby se zabránilo tvorbě vosku a hydrátů, které by mohly zpomalit těžbu ropy.

Vytvoření trvalého značení s dobrým kontrastem na žlutém polyethylenovém (PE) plastu bylo poněkud náročné. Jeho povrch je kluzký, takže inkoustový tisk není trvanlivý a při manipulaci se může setřít. Pomocí inkoustového tisku také není možné vytvářet značky z různých úhlů pro kulaté předměty, jako jsou kabely.

Při výrobě pupeční šňůry se při vytlačování odlévá polyethylen, který pokrývá svazek kabelů. Podmořské pupeční šňůry jsou ze tří stran označeny souvislou čarou s názvem projektu, délkou v metrech a různými svislými čarami, které označují různé délkové míry. Jedna nepřetržitá výrobní dávka může vyrobit podmořský pupečník o délce více než 80 km (asi 50 mil).

Značení různými metodami

Dříve společnost Aker používala laserový značkovací systém s jedním 100W laserovým zdrojem, ale problémem bylo, že značení bylo poměrně vybledlé a pouze na jedné straně kabelu – pokud se kabel na mořském dně převaloval, značení zůstalo neviditelné.

Specializované řešení společnosti Cajo Technologies pro značení trubek a kabelů bylo integrováno do výrobní linky společnosti Aker Solutions jako značkovací buňka. Obsahuje 3 jednotky laserů, které umožňují značení každých 120 stupňů kolem kabelu, a proto je značení vidět z jakéhokoli úhlu. Značení je také mnohem lépe viditelné s lepším kontrastem než dříve.

Rychlá a spolehlivá výroba

Nová výrobní metoda je rychlejší než dřívější metody a zvyšuje rychlost ze 4 m/s na 10 m/s, což je více než dvojnásobek rychlosti dřívější metody. Spolehlivost procesu je na vysoké úrovni a proces může běžet nepřetržitě 24 hodin denně. Konstrukční životnost laserového zdroje je 100 000 hodin a systém je téměř bezúdržbový.

Laserová značící jednotka komunikuje se systémy MES (Manufacturing Execution System) a SCADA společnosti Aker: informace pro značení, které může být pro každý metr kabelu jiné, jsou přijímány ze systému MES a funkce značící stanice lze řídit a sledovat ze systému SCADA. Řešení je také flexibilní a vyloženě snadno se přizpůsobuje změnám. V případě potřeby lze každý laser ovládat po jednom.

Společnost Aker Solutions vypočítala, že doba návratnosti investice do této značící stanice je při zvýšené výrobní kapacitě kratší než 2 roky.