26Bře

Skupina PKC je součástí skupiny Samvardhana Motherson Group, jedné z největších světových automobilových společností na světě. Pro své zákazníky (kromě navrhování a výroby) upravuje kabelové svazky na míru, což zahrnuje i značení vodičů. Dříve se na označování používaly dvě různé metody: CO2 laserem a smršťovacími trubičkami. To způsobovalo řadu dalších ručních pracovních fází, takže proces značení byl skutečně neefektivní a nákladný. Skupina PKC Group zahájila spolupráci se společností Cajo a nakonec přešla od používání dvou metod značení k jednomu nákladově efektivnímu specializovanému řešení pro značení kabelových svazků.

 

Skupina PKC je globálním dodavatelem automobilové elektroniky a jedním z předních světových výrobců kabelových svazků. PKC navrhuje, vyrábí a integruje kabelové svazky na míru, související architektonické komponenty, elektroniku pro vozidla, vodiče a kabely, zejména pro užitková vozidla a zemědělské a lesnické stroje. Skupina PKC je součástí skupiny Samvardhana Motherson Group, jedné z největších světových automobilových společností na světě.

Společnost PKC vyrábí kabelové svazky na zakázku pro své zákazníky a proces značení těchto kabelových svazků na zakázku byl poměrně neefektivní a nákladný. Pro značení bylo nutné použít dvě různé metody: CO2 laser a teplem smrštitelné trubičky. Laser CO2 pokrýval méně než 10 % všech používaných materiálů a zbytek musel být označen pomocí teplem smrštitelných trubiček. Použití teplem smrštitelných trubiček způsobuje řadu dalších ručních pracovních fází, protože je třeba je nařezat na správnou velikost, označit inkoustovou tryskou, navléknout na drát a zahřát pro smrštění. Ruční vícefázový proces zvyšuje pravděpodobnost chyby a způsobuje zbytečná rizika pro elektroniku dodávanou do automobilového průmyslu.

Společnost Cajo navrhla speciální řešení pro rychlé a nákladově efektivní značení kabelových svazků. Jeden vláknový laserový systém je schopen označit celý rozsah používaných materiálů. Soubor parametrů byl již definován pro přibližně 300 různých vodičů, což umožňuje rychlou implementaci v případě potřeby nových systémů po celém světě ve výrobních závodech PKC.

Speciální rozhraní pro značení kabelových svazků bylo navrženo ve spolupráci se společností PKC. Nyní obsluha místo hledání správných teplem smrštitelných hadiček načte čárový kód ze svazku kabelů a specializované uživatelské rozhraní CajoMark načte informace o objednávce přímo ze systému ERP společnosti PKC. Uživatelské rozhraní barevným kódem označí, který vodič je další, který má být označen. Jako celek tento proces minimalizuje možnost chyb a díky snadnému použití je schopen systém používat kdokoli.

„Nedávno jsme vyvinuli specializovaná řešení značení pro různá odvětví, abychom lépe vyhověli potřebám zákazníků. Například v oblasti kabelů a kabelových svazků to znamená úzkou spolupráci s předními světovými výrobci, jako jsou PKC Group a Prysmian Group. Když společnost PKC přešla ze dvou samostatných technologií značení na jeden vláknový laserový systém Cajo, snížilo se tím množství samostatných pracovních fází, což umožnilo dosáhnout doby návratnosti kratší než 8 měsíců,“ vysvětluje spokojeně generální ředitel společnosti Cajo Niko Karsikas.