26Bře

Společnost Wavin ve Švédsku vyrábí polyethylenové trubky a její koncový zákazník požadoval trvalé označení sledovatelnosti. Dříve trubky označovali inkoustovým potiskem, ale protože polyethylen je poměrně kluzký materiál, inkoustové potisky z trubek při manipulaci snadno mizely. Společnost Cajo poskytla integrovatelné laserové řešení značení Cajo Vega for Cables™ pro značení trubek za chodu a s trvalým a trvalým značením.

Wavin je nizozemský výrobce plastových trubek, zejména pro odvodnění a zásobování vodou. Její švédská jednotka vyrábí trubky z PE 80 (polyethylenu) a koncový zákazník požaduje trvalé značení trubek, kterého nebylo možné dosáhnout předchozí metodou značení inkoustovým tiskem. Polyethylen je poměrně kluzký materiál a inkoustový tisk na PE nebyl trvanlivý. Při manipulaci se mohl setřít. V případě ztráty značení nebyla možnost sledovat a ověřit původ trubek, což je vždy riziko, ani nesplňovalo dnešní požadavky.

Řešením, které nahradilo inkoustové systémy, je 20W vláknový laserový systém Cajo Vega for Cables™, integrovaný do výrobní linky společnosti Wavin, takže značení lze provádět za chodu, aniž by se přerušila rychlost výroby trubek. Navzdory názvu není systém určen výhradně pro značení kabelů, ale lze jej upravit i pro značení trubek a trubek o průměru větším než 30 mm, kdy jsou válce na trubky instalovány mimo systém. Průměr trubek Wavin se pohybuje mezi 15-60 mm a značení obsahuje přímku, datum a logo společnosti. Jako samostatný systém na klíč s ochranným krytem nevyžaduje Cajo Vega for Cables žádný další kryt pro laserový paprsek.

Zeptali jsme se zákazníka, proč je laser Cajo lepší než průmyslový inkoustový tisk:

„Laserové řešení je spolehlivější a trubice se mnohem méně vyřazují, protože na nich již nejsou skvrny od inkoustu. Text je viditelnější a ve srovnání s předchozími systémy (inkoustovými) je potřeba mnohem méně údržby. Nemáme na stroji žádný čas nečinnosti.“

Anders Lundgren, TPM v oblasti kvality životního prostředí

Příklad laserem značené PE trubky – přečtěte si další případovou studii o značení na polyethylenových trubkách. (Case Aker).

Cajo Vega for Cables – read more about the solution